Naplata potraživanja može obuhvatiti fizička lica, pravna lica pa čak i državne organe kada se javljaju kao dužnici. Brza i efikasna reakcija je ključna za uspešnost ovog procesa. Kašnjenje dužnika u izmirenju duga može znatno negativno uticati na poslovanje pravnih lica i preduzetnika, kao i na opšte finansijsko stanje fizičkih lica. LP Advokati poseduju značajno iskustvo u oblasti naplate potraživanja i stoje vam na raspolaganju da pruže neophodnu asistenciju tokom celog procesa naplate, omogućavajući vam da na jednostavan i efikasan način izmirite svoje dospelo potraživanje.

Na koje načine je moguće naplatiti dug?

Pre svega, važno je istaći da reputacija privrednog subjekta kao tolerantnog i neaktivnog može dovesti do nakupljanja dospelih, a neplaćenih potraživanja. U takvim situacijama, preporučuje se da klijent razmotri vansudsku naplatu potraživanja kao prvu opciju.

Vansudska naplata podrazumeva seriju aktivnosti koje poverilac preduzima kako bi naplatio dug bez pokretanja sudskog postupka. Ovaj proces obično započinje slanjem pisane opomene dužniku, u kojoj se jasno navodi iznos duga i rok za njegovo izmirenje. Opomena koju sačini i potpiše advokat često šalje snažnu poruku dužniku da je poverilac ozbiljan u nameri da naplati dug.

Osim početne opomene, vansudska naplata može obuhvatiti intenzivnu komunikaciju i pregovaranje kako bi se postigao sporazum o načinu i rokovima plaćanja. U zavisnosti od okolnosti, ova strategija može uključivati novaciju duga (zamenu duga drugim obavezama), preuzimanje duga od strane trećih lica, faktoring ili direktno poravnanje između poverioca i dužnika.

Prednosti vansudske naplate uključuju brzinu realizacije, izostanak sudskih troškova i formalnosti koje prate sudski postupak. Međutim, važno je imati na umu da ovaj pristup nosi određeni rizik, budući da dogovor postignut vansudskim putem nije pravno obavezujući kao sudski presuda. To znači da postoji mogućnost da dužnik neće ispuniti dogovor, što može rezultirati nenaplaćenim potraživanjem.

Zbog svoje efikasnosti i manjeg administrativnog opterećenja, vansudska naplata često predstavlja privlačnu opciju za poverioce koji žele brzo i efikasno rešenje za svoja potraživanja.

Sa druge strane, kao odgovor na pokušaj dobrovoljne naplate potraživanja i postizanja sporazuma, u većini slučajeva dolazi do prinudne naplate potraživanja. Ovo se često dešava kada dužnik ne reaguje na upućene opomene ili ne poštuje sporazum o namirenju duga.

U situacijama gde je pravni posao ugovoren sa određenim kolateralima – sredstvima obezbeđenja, poverilac može aktivirati ova sredstva kako bi naplatio svoje potraživanje. Na primer, puštanje menice i blokada tekućih računa mogu biti koraci koje poverilac preduzima radi osiguranja isplate duga. Takođe, u slučaju postojanja izvršne vansudske hipoteke, poverilac može pokrenuti postupak vansudske prodaje kako bi namirio svoje potraživanje.

Prinudna naplata potraživanja predstavlja zakonski regulisan postupak koji omogućava poveriocu da putem suda prisili dužnika na izmirenje duga, ako prethodne mere nisu bile uspešne ili ako dužnik nije ispoštovao dogovor. 

Iako smo još uvek na terenu vansudske naplate potraživanje, prinudna naplata pruža poveriocu snažan pravni alat za zaštitu svojih interesa i namirenje duga.

Međutim, prinudna naplata može biti sprovedena posredstvom suda i javnih izvršitelja. Prilikom sudske naplate potraživanja poverilac nadležnom sudu podnosi predlog za izvršenje po osnovu izvršne ili verodostojne isprave, koji postupak nakon donošenja Rešenja o izvršenju efikasno sprovodi javni izvršitelj.

Zakon o izvršenju i obezbeđenju pruža poveriocima mogućnost da, uz relevantne isprave koje dokazuju postojanje potraživanja, zatraže informacije o imovini dužnika od nadležnih državnih organa. Ova odredba je izuzetno korisna jer omogućava poveriocima da unapred procene izglede za uspešan izvršni postupak, smanjujući rizik od troškova izvršenja bez mogućnosti namirenja.

Ovo je posebno važno imajući u vidu da se mnogi dužnici trude da sakriju svoju imovinu kako bi izbegli plaćanje dugovanja. Efikasno korišćenje ovih pravnih mehanizama pruža poveriocima alate potrebne za zaštitu njihovih prava i interesa tokom prinudne naplate.

Dakle, za pokretanje postupka prinudnog izvršenja potrebno je da poverilacc poseduje izvršnu ispravu (sudske odluke, vansudska poravnanja, izvod iz registra zaloge, ugovor o hipoteci, založna izjava, itd) ili verodostojnu ispravu (menica, ček, račun/faktura, bankarska garancija, itd) na osnovu koji podnosi predlog nadležnom sudu.

Nakon donošenja Rešenja o izršenju na osnovu tako podnetog predloga, sud upućuje spis predmeta izabranom javnom izvršitelju koji dalje sprovodi postupak tako što na predlog poverioca vrši proveru imovine dužnika podobne za izvršenje, te sprovodi radnje u cilju namirenja potraživanja određivanjem sredstava i predmeta izvršenja.

Odluka o pravnom pristupu zavisi od specifičnih okolnosti svakog slučaja i procene stručnjaka za pravne poslove. Pravilno odabrana strategija može značajno uticati na efikasnost i brzinu naplate potraživanja.

U nastavku dostavljamo odgovore na česte nedoumice:

Kako naplatiti potraživanje zasnovano na stranoj izvršnoj ispravi?

Strane izvršne isprave se izvršavaju na isti način kao i domaće, pod uslovom da se odnose na privatnopravna potraživanja i da su priznate pred domaćim sudom. Ovaj proces obezbeđuje da strani poverioci mogu ostvariti svoja potraživanja u skladu sa domaćim pravnim okvirima, što doprinosi pravnoj sigurnosti i zaštiti prava poverilaca iz drugih jurisdikcija.

Izvršni poverilac može podneti predlog za izvršenje strane izvršne isprave koja još nije priznata pred domaćim sudom. U tom slučaju, nadležni sud najpre odlučuje o priznanju strane isprave kao prethodnom pitanju. Rešenje o izvršenju može biti osporeno žalbom, uključujući i osnov zbog neispunjenosti zakonom propisanih uslova za priznanje strane izvršne isprave. Ova procedura osigurava da se strane izvršne isprave primenjuju u skladu sa domaćim pravnim standardima i interesima pravne zaštite.

Zašto je naplata potraživanja bitna za likvidnost preduzeća?

Nemogućnost naplate i neredovna naplata potraživanja od dužnika može ugroziti poslovanje svakog preduzeća, a u krajnjem slučaju može dovesti do nelikvidnosti, pa i do stečaja. Naplatom potraživanja preduzeće obezbeđuje novčana sredstva koja su mu potrebna za redovno poslovanje, plaćanje troškova, radne snage itd, a brza naplata potraživanja može dovesti do većeg obrta kapitala i povećanja profitabilosti. Takođe, ako se novac efikasno naplaćuje od dužnika, preduzeće će manje zavisiti od spoljnih izvora finansiranja poput kredita, što može smanjiti troškove kamate i druge troškove povezane sa zaduživanjem.

Šta se dešava kada dužnik ode u stečaj?

Ukoliko dužnik ode u stečaj, situacija sa nenaplaćenim potraživanjem može postati znatno složenija. Potraživanja poverilaca se moraju prijaviti u stečajnom postupku, u predviđenom roku. Propuštanje roka ima štetne posledice i vodi gubitku prava. Zbog toga je poželjno zastupanje poverilaca od strane advokata koji koji imaju dobro iskustvo u stečajnom postupku i naplati potraživanja iz stečajne mase.

Prednosti angažovanja advokata za naplatu potraživanja

Angažovanje advokata za naplatu potraživanja donosi značajne prednosti, kako u vansudskom, tako i u sudskom postupku. Sam postupak naplate potraživanja, iako može delovati jednostavno, daleko je kompleksniji nego što se čini. Postoje pravila i procedure koje su zakonom predviđene i moraju se ispoštovati, posebno imajući u vidu da kada se naplata potraživanja ne izvrši na vreme, daljim protokom vremena dugovanje može da zastari, pa se i šanse za naplatu smanjuju. Veliko iskustvo i poznavanje prava koje odlikuje naš pravni tim, rezultiralo je da našu advokatsku kancelariju angažuju preduzetnici i privredna društva širom zemlje i inostranstva.

Neke od usluga koje LP Advokati pružaju uključuju:

  • Pravnu podršku i savetovanje tokom celokupnog procesa.
  • Pribavljanje potrebne dokumentacije.
  • Zastupanje klijenata pred sudom i drugim nadležnim organima.
  • Izradu i dostavu opomena, tužbi, predloga i svih drugih pravnih akata.
  • Pokretanje izvršnog postupka.

Pravilno odabrana strategija i angažovanje advokata može značajno uticati na efikasnost i brzinu naplate potraživanja, obezbeđujući finansijsku stabilnost i sigurnost poverioca.

Potrebna Pomoć? Kontaktirajte Nas!

    To Top