Poslovna tajna
Poslovna tajna je intelektualno (nematerijalno) dobro i predstavlja korisnu poslovnu informaciju koja ima komercijalnu vrednost, koja nije opšte poznata ili pod uobičajenim okolnostima dostupna trećim licima i za koju je lice koje je zakonito kontroliše preduzelo razumne mere zaštite. Iako povodom nje ne nastaje bilo kakvo isključivo pravo i ne može se uvrstiti u pravo intelektualne svojine, ona predstavlja bitan faktor tržišnog položaja privrednih subjekata i kao takva ima značajnu vrednost. Odnosi se na informaciju koja je od značaja za privređivanje i konkurentski položaj onog koji je koristi. Korisnost informacije je razlog za njeno čuvanje u tajnosti. Onaj koji je koristi očekuje da će time unaprediti svoje poslovanje i ojačati svoj konkurentski položaj. Poslovna tajna stalno sa sobom nosi rizik otkrivanja posle čega postaje slobodno intelektualno dobro, dostupno širokom krugu lica.
Zakonska regulativa zaštite poslovne tajne
ravna zaštita poslovne tajne uređuje se Zakonom o zaštiti poslovne tajne. Poslovna tajna je najčešće predmet sudske zaštite u krivičnom i građanskom postupku. Tužba zbog povrede poslovne tajne može se podneti u roku od 1 godine od saznanja za povredu i učinioca, a najkasnije u roku od 5 godina od učinjene povrede. Parnični postupak po tužbi za zaštitu poslovne tajne je hitan.
Držalac poslovne tajne može tužbom da traži:
- naknadu štete;
- objavljivanje presude;
- prestanak korišćenja ili otkrivanja poslovne tajne i,
- zabranu proizvodnje, korišćenja i stavljanja u promet robe kojom se povređuje poslovna tajna, uništenje robe, povlačenje takve robe s tržišta ili uklanjanje određenih svojstava s takve robe.
Prilikom određivanja visine naknade štete, sud uzima u obzir sve okolnosti datog slučaja, a naročito negativne ekonomske posledice koje držalac poslovne tajne ili sticalac licence trpi usled nezakonitog ponašanja licae koje je povredilo poslovnu tajnu. Takođe, treba napomenuti da držalac poslovne tajne, kao i sticalac licence imaju pravo i na naknadu nematerijalne štete koju su pretrpeli usled nezakonitog pribavljanja, korišćenja ili otkrivanja poslovne tajne.
Mere za očuvanje tajnosti poslovne tajne
Mere za očuvanje tajnosti informacija koje se smatraju poslovnom tajnom, između ostalog mogu biti: izrada internog akta o rukovanju poslovnom tajnom i krugu lica i njihovim pravima i obavezama prilikom rukovanja poslovnom tajnom, mere fizičke ili elektronske zaštite pristupa i rukovanja poslovnom tajnom, označavanje dokumenata oznakom „poslovna tajna“ ili sličnom oznakom, ograničavanje pristupa prostorijama i datotekama u kojima se nalaze informacije koje se smatraju poslovnom tajnom ili zaključivanje ugovora o poverljivosti…
Poslovna tajna u ugovoru o radu
Odavanje poverljivih informacija o poslovanju poslodavca koje je zaposleni stekao tokom rada neovlašćenom licu predstavlja povredu poslovne tajne. Opštim aktom poslodavca ili ugovorom o radu može se odrediti koji podaci predstavljaju poslovnu tajnu, s tim što je neophodno da podaci ispunjavaju zakonom propisane uslove da bi se smatrali poslovnom tajnom. Opštim aktom poslodavca ili ugovorom o radu se odavanje poslovne tajne može predvideti kao nepoštovanje radne obaveze, što znači da to predstavlja otkazni razlog.
Ugovorom o radu, i to klauzulom zabrane konkurencije mogu da se utvrde poslovi koje zaposleni ne može da radi u svoje ime i za svoj račun, kao i u ime i za račun drugog lica bez saglasnosti poslodavca kod kojeg je u radnom odnosu. Ova klauzula može da se utvrdi samo ako postoje uslovi da zaposleni radom kod poslodavca stekne nova, posebno važna tehnološka znanja, širok krug poslovnih partnera ili da dođe do saznanja važnih poslovnih informacija i tajni. Poslodavac i zaposleni mogu da ugovore i uslove zabrane konkurencije po prestanku radnog odnosa, u roku koji ne može da bude duži od dve godine po prestanku radnog odnosa, ako se poslodavac ugovorom o radu obaveže da će zaposlenom isplatiti novčanu naknadu u ugovorenoj visini.
Neke od usluga koje LP advokati pružaju uključuju:
- Izrada ugovora o poverljivosti (NDA)
- Savetovanje o internim politikama – pomoći pri uspostavljanju ili unapređenju internog sistema za zaštitu poslovnih tajni, uključujući politike i procedure koje se odnose na pristup, skladištenje i deljenje osetljivih informacija.
- Pravno savetovanje u slučaju povrede
- Izradu tužbi za naknadu štete i drugih pravnih akata
- Pravne provere i due diligence (kako bi osigurali da su sve poslovne tajne pravilno i adekvatno zaštićene i da je rizik od negativnih posledica u slučaju njihovog neovlašćenog otkrivanja sveden na najmanju moguću meru).