Promena pravne forme
Kako firma raste ili se menja, prelazak u drugi oblik može omogućiti bolje poslovanje, odnosno promenu pravne forme društva koja podrazumeva promenu pravnog oblika firme. Na primer, zamislite preduzeće koje je počelo kao društvo sa ograničenom odgovornošću (DOO) i koje se vremenom razvilo u velikog proizvođača. Kako bi proširilo svoje poslovanje i privuklo nove investicije, preduzeće odlučuje da postane akcionarsko društvo (AD). Ova nova forma omogućava mu da lakše prikupi kapital putem prodaje akcija na berzi, što može biti ključno za dalji rast i razvoj.
Promena pravne forma je nekad ključna za prilagođavanje poslovnog okruženja, omogućavajući firmi da iskoristi nove mogućnosti, privuče investitore, ili se reorganizuje na način koji podržava njen dalji rast i uspeh.
Šta je promena pravne forme privrednog društva?
Promena pravne forme privrednog društva predstavlja prelazak društva iz jedne forme u drugu, u skladu sa Zakonom o privrednim društvima. Ovaj proces omogućava privrednom društvu da prilagodi svoju pravnu strukturu trenutnim poslovnim potrebama, ciljevima i planovima za budućnost. Nakon promene, privredno društvo nastavlja da funkcioniše kao pravno lice, samo u novoj pravnoj formi. Važno je napomenuti da promena pravne forme ne utiče na pravni subjektivitet društva – ono ostaje isto pravno lice.
Ovaj proces omogućava društvu da se prilagodi promenama na tržištu i ostvari optimalnu strukturu za svoje poslovanje. Međutim, da bi se uspešno sprovela, promena pravne forme zahteva pažljivo planiranje i sprovođenje u skladu sa zakonom
Postupak promene pravne forme:
- predlog odluke o promeni pravne forme društva;
- predlog izmene osnivačkog akta radi usklađivanja sa odredbama ovog zakona koje se odnose na datu pravnu formu društva;
- predlog statuta društva, ako društvo menja pravnu formu u akcionarsko društvo;
- predlog odluke kojom se imenuju članovi organa društva u skladu sa odredbama ovog zakona koje regulišu datu pravnu formu društva;
- izveštaj o potrebi sprovođenja postupka promene pravne forme; druge pravne forme društva, u zavisnosti od konkretne promene pravne forme;
- detaljno obaveštenje o pravu člana društva da bude nesaglasan sa odlukom o promeni pravne forme.
Obaveštavanje članova društva i poverilaca, kao i postupak donošenja odluke o promeni pravne forme, mora biti sprovedeno u skladu sa zakonom. Ovo uključuje pozivanje na sednicu na kojoj će se doneti odluka i pridržavanje propisanih procedura. Zakonom o privrednim društvima je propisana obavezna sadržina odluke skupštine društva o promeni pravne forme i način njenog usvajanja – sazivanje sednice, kvoru, potrebna većina glasova.
U kojim slučajevima nije dozvoljena promena pravne forme?
Društvo ne može menjati pravnu formu ako se nalazi u likvidaciji ili stečaju, osim ako je to deo mere reorganizacije u skladu sa zakonom koji uređuje stečaj. Ova ograničenja osiguravaju da se promena pravne forme vrši u stabilnim uslovima, čime se štite interesi svih uključenih strana, a posebno poverilaca.
U situacijama likvidacije ili stečaja, prioritet je isplata poverilaca i rešavanje drugih pravnih i finansijskih obaveza. Promena pravne forme u takvim okolnostima mogla bi ugroziti ove procese, pa zakon dozvoljava takvu promenu samo kao deo kontrolisane reorganizacije. Ova pravila sprečavaju manipulacije pravnim statusom društva na štetu poverilaca.
Pravne posledice promene pravne forme
Promenom pravne forme društva dolazi do nekoliko ključnih pravnih posledica:
Prvo, udeli članova u društvu mogu se pretvoriti u akcije ili obratno, ili u udele druge pravne forme društva, u zavisnosti od specifične promene pravne forme. Drugo, zakonitim imaocima zamenljivih obveznica i drugih hartija od vrednosti sa posebnim pravima, osim akcija, garantuje se očuvanje barem istih posebnih prava nakon promene pravne forme, osim ako je drugačije određeno odlukom ili ugovorom sa imaocima tih hartija. Zatim, ortaci i komplementari koji postaju članovi društva ograničene odgovornosti ostaju solidarno odgovorni sa društvom za obaveze nastale do registracije promene pravne forme u skladu sa zakonom o registraciji. Na kraju, prava trećih lica koja se odnose na udele ili akcije društva koje menja pravnu formu prelaze na udele ili akcije nove pravne forme društva.
*Nastavak obavljanja delatnosti preduzetnika u formi privrednog društva
Preduzetnik može doneti odluku o nastavku obavljanja delatnosti u formi privrednog društva, pri čemu se shodno primenjuju odredbe ovog Zakona o privrednim društvima koje regulišu osnivanju date forme društva.
Ovu promenu stranke često mešaju sa promenom pravne forme. Međutim, preduzetnička radnja je samo forma u kojoj fizičko lice organizuje obavljanje svoje delatnosti, te preduzetnik nema odvojeni pravni subjektivitet od svog „osnivača“ za razliku od privrednih društava. Iz navedenog razloga, ova promena se ne može smatrati promenom pravne forme privrednih društava opisanom u tekstu iznad.
Kod ove promene, ne dolazi do pravnog kontinuiteta, već se na osnovu Odluke preduzetnika o nastavku obavljanja delatnosti u formi privrednog društva vrši istovremeno brisanje preduzetnika iz registra privrednih subjekata i registracija osnivanja novog privrednog društva koje preuzima sva prava i obaveze preduzetnika nastale iz poslovanja do trenutka osnivanja tog privrednog društva.
Nakon gubitka svojstva preduzetnika fizičko lice ostaje odgovorno celokupnom svojom imovinom za sve obaveze nastale u vezi sa obavljanjem delatnosti do trenutka brisanja preduzetnika iz registra.
Zašto angažovati advokata?
Promena pravne forme je kompleksan proces koji zahteva stručnost i preciznost u svakom koraku. Angažovanje advokata specijalizovanog za privredno pravo može značajno olakšati ovaj proces, minimizujući rizike od pravnih grešaka i potencijalnih sporova. Advokat će obezbediti da su svi potrebni akti i dokumenta pravilno pripremljeni i usklađeni sa zakonom, čime se obezbeđuje zakonitost i efikasnost celokupnog postupka. Oslonite se na stručnost i iskustvo advokata kako biste sa sigurnošću sproveli promenu pravne forme i unapredili svoje poslovanje.