intelektualna svojina - informacione tehnologije - mediji

Šta je Pravo zaštite dizajna?

Zaštita dizajna u Srbiji je regulisana Zakonom o pravnoj zaštiti industrijskog dizajna, koji pruža pravni okvir za zaštitu estetskog izgleda proizvoda, uključujući oblike, šare, boje i strukture koje mu daju jedinstven karakter. Cilj ovog zakona je omogućavanje autorima dizajna da zaštite svoj dizajn  od neovlašćenog privrednog korišćenja kao i podsticanje inovacija i kreativnosti u privredi. Unikatni dizajn predstavlja jedan od ključnih faktora kojim se rukovode potrošači kada se odlučuju za nabavku određenog proizvoda. 

 

Šta se sve može zaštiti pravom zaštite dizajna?

Dizajn, kao predmet zaštite jeste intelektualno dobro. Pravom zaštite dizajna štiti se spoljašnji izgled industrijskog ili zanatskog proizvoda. Materijal od kog je predmet načinjen u načelu nije obuhvaćen predmetom zaštite, osim u slučaju kada je materijal takav da njegova kakvoća utiče na spoljni izgled proizvoda.

 

Postupak registracije dizajna? 

Kako bi dizajn bio zaštićen, mora biti registrovan u upravnom postupku pred Zavodom za intelektualnu svojinu Republike Srbije. Proces registracije pokreće se podnošenjem prijave za priznanje prava na industrijski dizajn koja mora sadržati zakonom propisane elemente. 

Nakon prijema prijave, Zavod najpre sprovodi ispitivanje urednosti prijave u kojem se proverava da li prijava sadrži sve obavezne elemente i da li je plaćena taksa.

Nakon toga, Zavod prelazi na suštinsko ispitivanje prijave u kojem se ispituje da li su ispunjeni suštinski (materijalnopravni) uslovi za zaštitu dizajna, a to su novost i individualnost (da dizajn ima individualni karakter). 

Novost dizajna smatra se ispunjenom ukoliko ne postoji identičan dizajna koji je učinjen dostupnim javnosti pre dana prvenstva prijave za priznanje prava na industrijski dizajn ili ukoliko nije podneta prijava za identični dizajn sa ranijim datumom prvenstva. Bitno je naglasiti da se dizajn smatra identičnim i ukoliko se razlikuje samo u nebitnim detaljima.

Individualnost je ispunjena ukoliko dizajn na prosečno informisanog korisnika ostavlja drugačiji ukupan utisak u odnosu na dizajne koji su učinjeni dostupnim javnosti pre dana prvenstva podnete prijave (kako bi se sprečilo transponovanje dizajna sa jednog na drugi proizvod).

Iz zaštite su isključeni dizajni koji su određeni tehničkom funkcijom proizvoda kao i dizajni čije bi objavljivanje bilo suprotno javnom poretku ili moralu.

 

Koja prava proizilaze iz zaštite dizajna za autora?

Registracijom dizajna, odnosno donošenjem rešenja o priznanju prava i upisom u odgovarajući registar Zavoda, podnosilac prijave stiče ekskluzivno pravo da privredno koristi taj dizajn, odnosno da zabrani ili dozvoli drugim licima  da zaštićeni dizajn privredno  koriste bez njegovog odobrenja. Ovo pravo traje pet godina od datuma podnošenja prijave, s mogućnošću produženja do maksimalno 25 godina. Postoje različiti modaliteti na osnovu kojih nosilac prava zaštite dizajna može omogućiti drugim licima da koriste zaštićeni dizajn.

 

Zaštita prava i sankcije

U slučaju povrede prava zaštićenog dizajna industrijskog ili zanatskog proizvoda, nosilac prava može podneti tužbu sudu tražeći prestanak povrede, naknadu štete, unistenje ili isključenje iz prometa proizvoda koji povređuju zaštićeni dizajn kao i objavljivanje presude o trošku tuženog. Neovlašćeno korišćenje dizajna takođe predstavlja krivično delo i privredni prestup, a uživa zaštitu i na osnovu posebnog zakona koji uređuje ovlašćenja organa uprave radi efikasne zaštite intelektualne svojine. 

 

Da li su neophodne usluge advokata prilikom zaštite prava dizajna?

Angažovanje advokata za uspešnu zaštitu dizajna u Republici Srbiji predstavlja logično i efikasno rešenje iz nekoliko ključnih razloga:

  • Poznavanje pravnog okvira: Advokat može dati prethodno mišljenje o tome da li se konkretni dizajn može zaštititi.
  • Priprema dokumentacije: Proces podnošenja prijave pred Zavodom za intelektualnu svojinu zahteva pisanje prijave,  prikupljanje i podnošenje dokumentacije u originalu ili overenim kopijama. Advokat može pomoći u pripremi i obradi potrebnih dokumenata, čime se smanjuje rizik od grešaka koje bi mogle dovesti do odbacivanja ili odbijanja zahteva.
  • Efikasnost i ušteda vremena: Advokat, sa svojim iskustvom i stručnim znanjem, može ubrzati proces registracije dizajna. Time se autor oslobađa rizika da usled neadekvatnog postupanja dođe do prekomernog utroška vremena i plaćanja taksi koje neće ishodovati zaštitu dizajna.
  • Pravna sigurnost: Pravna podrška advokata pruža sigurnost da će postupak registracije dizajna biti sproveden  u skladu sa svim važećim propisima, te pruža klijentu pravnu sigurnost koja se ogleda u tome da nakon izvršene registracije treća lica ne mogu zaštititi niti neovlašćeno koristiti isti dizajn.

Zaštita dizajna prema srpskim propisima pruža snažan mehanizam za zaštitu spoljašnjeg izgleda industrijskog ili zanatskog proizvoda. Registracija dizajna ne samo da obezbeđuje pravnu zaštitu, već i doprinosi jačanju konkurentnosti na tržištu, podstičući dalju inovaciju i razvoj.

Potrebna Pomoć? Kontaktirajte Nas!

    To Top