intelektualna svojina - informacione tehnologije - mediji

Razgovor o patentima ne može početi bez reči inovacija.

Inovacije predstavljaju stub poslovnog uspeha, budući da inovativna rešenja omogućavaju njihovim tvorcima da se lako izdvoje od konkurencije.

U inovacije svakako spadaju i pronalasci, koji se uprošteno rečeno mogu (u smislu patentnog prava) definisati kao novo i korisno tehničko rešenje određenog  tehničkog problema u bilo kojoj oblasti tehnike. Međutim, da bi tvorac inovacije/pronalaska mogao da ima ekonomsku korist od svoje kreacije, mora postojati neki mehanizam koji će tom njegovom ulaganju u istraživanje i razvoj pružiti zaštitu. S tim ciljem, nastao je i koncept patenta.

Šta je patent

U srpskom pravu pitanja vezana za patent pretežno su uređena posebnim zakonom, Zakonom o patentima („Sl. glasnik RS“, br. 99/2011, 113/2017 – dr. zakon, 95/2018, 66/2019 i 123/2021, u daljem tekstu: Zakon o patentima), kojim je propisano da patent predstavlja pravo kojim se štiti pronalazak iz bilo koje oblasti tehnike, koji je nov, ima inventivni nivo i industrijski je primenjiv.

Dakle, patentom se ne štiti bilo koji pronalazak već isti mora:

  • biti nov (što znači da nije obuhvaćen stanjem tehnike);
  • posedovati inventivni nivo (što znači da za stručnjaka iz odgovarajuće oblasti ne proizlazi na očigledan način iz stanja tehnike);
  • biti industrijski primenjiv (što znači da se predmet pronalaska može proizvesti ili primeniti u bilo kojoj grani industrije, uključujući i poljoprivredu).

Značaj zaštite pronalaska patentom ogleda se u tome što upravo patent omogućava njegovom nosiocu isključivu komercijalnu upotrebu pronalaska i to prema pravu Republike Srbije u roku od 20 godina računajući od datuma podnošenja prijave. 

To znači da tek od priznanja patenta nosilac inovacije (pronalaska) istu može da novčano valorizuje, tako što će isključivo on privredno koristiti zaštićeni pronalazak.

Zaštita pronalaska

Kako bi pronalazač stekao patent mora proći kroz postupak  zaštite (registracije) koji se vodi pred Zavodom za intelektualnu svojinu Republike Srbije (u daljem tekstu: Zavod). Sam postupak pred Zavodom podrobno je regulisan kako Zakonom o patentima tako i Pravilnikom o sadržini potvrda, prijava i zahteva u postupku zaštite pronalazaka, kao i načinu podnošenja prijave i objavljivanja (Sl. glasnik RS“, br. 78/2019).

Sumarno posmatrano, postupak registracije patenta se može svesti na sledećih pet koraka: podnošenje prijave, formalno ispitivanje prijave, izrada izveštaja o pretraživanje, suštinsko ispitivanje i odluku o priznanju. Celokupni postupak karakterište velika formalnost (prekluzivni rokovi, specifični uslovi kada je moguće zahtevati izmenu prijave pronalaska, ekstenzivan spisak priloga koje je obavezno podneti uz prijavu itd), te je samim tim neophodno biti precizan i pažljiv kako bi se postupak registracije uspešno sproveo.

Sadržina i sudska zaštita patenta

Članovima 14 i 15 Zakona o patentima propisana su isključiva prava nosioca patenta. Ukoliko je neko od ovih prava povređeno ili postoji ozbiljna opasnost da će pravo biti povređeno, podnosilac prijave patenta/nosilac patenta/sticalac licence ima pravo na sudsku zaštitu.

Međunarodna zaštita pronalaska

Prethodno opisani postupak omogućava zaštitu isključivo za teritoriju Republike Srbije. Budući da je zaštita pronalaska teritorijalno ograničena, razvijeni su sistemi koji omogućavaju da se zaštita pronalaska proširi i na međunarodni nivo.

Jedan (ne i jedini) od takvih sistema je i PCT (Patent Cooperation Treaty), koji predstavlja međunarodni ugovor čija se primena prostire na 157 zemalja. Ovaj međunarodni ugovor omogućava da se podnese međunarodna prijava patenta odnosno da se podnese jedna prijava kojom se istovremeno može zahtevati priznanje patenta u većem broju država članica PCT (trenutno ima 157 zemalja koje su potpisnice PCT), umesto da se podnosi posebna prijava za svaku zemlju u kojoj se želi steći patent.

 Celi sistem služi radi pojednostavljenja postupka sticanja patenta u drugim državama budući da umesto da podnosilac podnosi prijavu za zaštitu pronalaska u svakoj pojedinačnoj zemlji, sada može podneti jednu prijavu za više zemalja i to jednom organu.

Obavezni elementi koje međunarodna prijava po PCT sistemu mora sadržati su:

  • Popunjen obrazac zahteva za priznanje patenta (“Request“);
  • opis pronalaska;
  • jedan ili više patentnih zahteva;
  • crteže pronalaska (ukoliko su neophodni radi razumevanja pronalaksa);
  • apstrakt

 

Budući da je Republika Srbija potpisnica PCT ugovora, svako fizičko lice koje je državljnin ili ima prebivalište u Republici Srbiji kao i pravno lice koje u njoj  ima stvarno sedište može podneti međunarodnu prijavu patenta. Prijva se podnosi Zavodu, a može se podneti i elektronskim putem (ePCT-Filing) kao i direktno Svetskoj organizaciji za intelektualnu svojinu (u daljem tekstu: WIPO).

Nakon podnošenja prijave postupak se nastavalja u nekoliko faza: prijava će od strane WIPO biti ispitana sa formalnog aspekta, izradiće se međunarodno pretraživanje strana tehnike i pisano mišljenje o patentabilnosti, sprovešće se postupak  međunarodne objave prijave a može se zahtevati i prethodno ispitivanje novosti, inventivnosti i industrijske primenjivosti pronalaska. Tek ukoliko se sve ove faze uspešno okončaju može se postupak sticanja patenta nastaviti pojedinačno pred svakom državom u kojoj se traži patentna zaštita.

Bitno je napomenuti da podnosilac međunarodne prijave ne stiče međunarodni patent već stiče isključivo nacionalne patente (pravnu zaštitu pronalaska u skladu sa nacionalnim propisima) i to u onim zemljama u kojima je tražio zaštitu, pod uslovom da su uslovi za zaštitu ispunjeni i da mu je patent priznat od strane nacionalne uprave za industrijsku svojinu u svakoj pojedinačnoj zemlji.

Pored ovog sistema, poznati su i sistem evropske prijave, kao i unitarni patent. 

Usluge advokatske kancelarije

LP advokati pružaju širok spektar pravnih usluga koje se tiču sticanja patenta kako u Republici Srbiji tako i u inostranstvu, kao i zaštitu prava nosioca patenta ukoliko dođe do njegove povrede. Neke od tih usluga uključuju:

  • podnošenje zahteva za sačinjavanje izveštaja o pretraživanju Zavoda za intelektualnu svojinu i zastupanje u tom postupku;
  • podnošenje prijave radi sticanja patenta i malog patenta u Republici Srbiji i zastupanje u tom postupku;
  • podnošenja međunarodne prijave patenta u skladu sa PCT međunarodnim sporazumom i zastupanje u tom postupku;
  • zastupanje u postupku sticanja sertifikata o dodatnoj zaštiti;
  • podnošenje međunarodne prijave patenta u skladu sa sistemom evropske prijave i zastupanje u tom postupku;
  • zastupanje u sudskim i drugim postupcima radi zaštite patenta i utvrđivanja prava na zaštitu pronalaska.

Potrebna Pomoć? Kontaktirajte Nas!

    To Top